سخنرانی علمی “کاربرد فرومون‌ها در کنترل آفات کشاورزی”

سخنرانی علمی “کاربرد فرومون‌ها در کنترل آفات  کشاورزی” در گروه گیاه‌پزشکی برگزار شد.

روز دوشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۸ سخنرانی علمی از رشته سخنرانی‌های هفته پژوهش، با عنوان “کاربرد فرومون‌ها در کنترل آفات گیاهی” از سوی آقای دکتر حسن داروغه؛ موسس شرکت زیست فن‌آوری فرمون پارسیان و مدیر تحقیق و توسعه شرکت سانتاموس کانادا، با حضور اعضای هیات علمی و دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی گروه گیاه‌پزشکی در سالن توحید دانشکده تولید گیاهی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد. آقای دکتر داروغه دارای مدرک فوق دکترا در شناسائی فرمون حشرات از کانادا است و به مدت بیش از ۲۰ سال به کمک یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه  Simon Fraser کانادا مشغول شناسائی فرمون حشرات آفات کشاورزی در ایران هستند. در این سخنرانی، به ارزش و جایگاه فرمون‌ها در کنترل آفات کشاورزی پرداخته شد. چکیده این سخنرانی علمی در زیر آمده است؛

فرومون‌ها ترکیبات شیمیایی فراری هستند که اغلب توسط حشرات جنس ماده و برای جلب حشرات نر ترشح می شوند.  فرومون‌­ها پس از شناسایی دقیق ترکیب شیمیایی، به طور مصنوعی ساخته شده و برای کنترل آفات به شکل­های مختلف در دسترس کشاورزان و باغداران قرار می­گیرند. هدف اصلی در استفاده از فرمون‌ها، کمک به توسعه روشهای غیرشیمیایی کنترل آفات کشاورزی در قالب مدیریت  تلفیقی آفات و کاهش میزان مصرف سموم شیمیایی در کشور می باشد. از فرومون­ها می­توان برای پایش جمعیت آفات (Monitoring)، شکار انبوه آفت (Mass trapping)، ایجاد اختلال در جفت‌گیری (Mating disruption) یا جلب کردن-کشتن آفت (Attracting and Killing) استفاده کرد. . تمام این فناوری­ها هم اکنون در کشور برای مبازه با برخی از آفات کشاورزی در دسترس می­باشند.

با تلاش‌هایی که در سال‌های اخیرا صورت گرفته، فرومون ها توانسته‌اند جایگاه مهمی در کنترل آفات کشاورزی پیدا کنند و با کاهش میزان مصرف حشره­کش­ها، محصولات سالم­تری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار گیرد.