مزارع آموزشی و پژوهشی

مزارع آموزشی و پژوهشی :

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان دارای دو مزرعه آموزشی- پژوهشی می‏باشد.
مزرعه شماره ۱، در کیلومتر ۸ جاده قدیم گرگان– کردکوی واقع شده است. این مزرعه با عرض جغرافیایی ۳۶ درجه و ۴۹ دقیقه شمالی، طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی و ارتفاع ۱۲ متر از سطح دریا حدود ۱۰ هکتار مساحت دارد. بافت خاک مزرعه آزمایشی از نوع لوم رسی سیلتی، اسیدیته خاک ۷/۹ تا ۸، هدایت الکتریکی ۰/۷ دسی زیمنس بر متر و متوسط بارندگی سالیانه ۶۰۷ میلی‏متر می‏ باشد. مزرعه ‌دارای‌ یک حلقه‌ چاه ‌عمیق‌ با میزان آبدهی متوسط ۴ لیتر در ثانیه‌ است. ‌ آب استحصالی این چاه در استخر ذخیره‌ آب‌ به‌گنجایش‌ ۱۰۰ متر مکعب وارد و برای آبیاری‌ اراضی‌ مزرعه در روز ‌مورد استفاده‌ قرار می‌گیرد. این مزرعه مجهز به سیستم هواشناسی هوشمند بوده و از لحاظ درجه حرارت، رطوبت نسبی،  میزان بارندگی به صورت  روزانه/ماهانه ثبت مینماید.
مزرعۀ مزبور دارای واحد اداری با دو اتاق برای مدیر مزرعه و استراحت نگهبانان و کارگران، و دو اتاق پیش ساخته برای استراحت دانشجویان و اعضای هیأت علمی می‏باشد. عمده فعالیتهای زراعی مزرعه شامل تولید غلات، نباتات صنعتی و علوفه ای  میباشد.  همچنین به صورت اختصاصی برای فعالیتهای پژوهشی اساتید و طرحهای دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلات تکمیلی مورد استفاده واقع میشود و همه ساله در حدود ۳۰ طرح پژوهشی در این مزرعه اجرا می‏گردد. از مشخصات مهم این واحد، جمع آوری و تولید گیاهان زراعی و حفظ ذخایر ارزشمند گیاهی منطقه است. همچنین، در این مزرعه درس‏های عملی رشته‏های مختلف از جمله عملیات کشاورزی و عملیات زراعی گروه‏های زراعت، اصلاح نباتات، باغبانی، گیاهپزشکی، آبیاری، خاکشناسی، علوم دامی و واحدهای عملی درس‏های دیگر ارائه می‏شود. در این مزرعه یک واحد دامداری نیز وجود دارد که بخشی از فعالیت‏های آموزشی و پژوهشی دانشکده علوم دامی در آن اجرا می‏شود.
مزرعه شماره ۲، در کیلومتر ۲۵ جاده آق قلا- انبار الوم واقع می‏باشد. مساحت این مزرعه در حدود ۲۰ هکتار و با عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۲ دقیقه شمالی، طول جغرافیایی ۵۴ درجه و ۱۲ دقیقه شرقی و با ارتفاع ۵- متر از سطح دریا می‏باشد. خاک این مزرعه شور بوده و برای تحقیقات مربوط به واکنشهای گیاهان زراعی به تنش شوری مناسب می‏باشد. همچنین این مزرعه دارای سه سالن پرورش مرغ و یک استخر پرورش ماهی می‏باشد و دارای ۴۰۰۰ متر مربع باغ درختان مقاوم به شوری که اساتید و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری علوم زراعی، باغی، مرتعداری، جنگل، علوم دامی و شیلات می‏توانند کارهای تحقیقاتی خود را در آنها انجام دهند.